TEENUSMAJANDUSE KODA
PÕHIKIRI
1. Üldsätted
1.1. Mittetulundusühingu nimi on Teenusmajanduse Koda („Koda“).
1.2. Koja asukoht on Tallinn, Eesti Vabariik.
1.3. Koda on asutatud määramata ajaks.
1.4. Koja põhitegevuseks ei ole majandustegevuse kaudu tulu saamine.
2. Koja eesmärk ja tegevus
2.1. Koja eesmärk on ühendada isikuid, kes väärtustavad tulevikku suunatud innovaatilisi ideid ja ärimudeleid ning loovad lisandväärtust läbi targa ja haritud tööjõu; teenusmajanduse osatähtsuse tõstmine ühiskonnas; majandus- ja õiguskeskkonna parandamine; inimestesse investeerimise väärtustamine ning oma liikmeskonna huvide esindamine ja kaitse.
2.2. Oma eesmärkide saavutamiseks Koda:
a) moodustab vajalikud juhtimis-, kontroll- ja tööorganid põhikirja ja seadusega ettenähtud korras;
b) edendab ja korraldab Koja liikmetevahelist koostööd;
c) korraldab seminare, mõttetubasid ja muid avalikkusele suunatud üritusi, eesmärgiga suurendada ühiskonnas Koja eesmärkide täitmisega seonduvat teadlikkust;
d) arendab ja hoiab tugevat ja aktiivset liikmeskonda;
e) arendab ja teeb partnerluse põhimõttel koostööd teadus- ja haridusasutustega ning erialaliitudega nii Eestis kui ka välismaal;
f) teeb muid tegevusi, mis on vajalikud Koja eesmärkide saavutamiseks.
2.3. Koja tegevuse põhimõteteks on:
a) Koja apoliitilisus;
b) Koja liikmete hääleõiguse võrdsus;
c) liikmelisuse vabatahtlikkus ja mitteüleantavus;
d) vara, tulu ja kasumi või muude rahaliselt hinnatavate soodustuste mittejagamine Koja liikmete vahel.
3. Koja liikmed ja toetajaliikmed ning nende õigused ja kohustused
3.1. Koja liikmeks võib olla juriidiline isik, kes huvitub põhikirja punktis 2.1 sätestatud Koja eesmärkide täitmisest („Koja liikmed“).
3.2. Koja seisukohtadele laiema kandepinna ja toetajaskonna saavutamiseks võivad Kojal olla toetajaliikmed („Toetajaliikmed“). Toetajaliikmed ei ole seaduse tähenduses Koja liikmed ning välja arvatud käesolevas põhikirja punktides 3.9 ja 3.10 sätestatule puuduvad neil Koja liikmete õigused ja kohustused.
3.3. Koja liikmete vastuvõtmise ja väljaastumise kord:
a) Koja liikmeks vastuvõtmist võib taotleda iga juriidiline isik, kes soovib arendada Koja eesmärkidega kooskõlas olevat tegevust ja kohustub järgima Koja põhikirja ning täitma Koja üldkoosoleku („Üldkoosolek“) ja/või juhatuse („Juhatus“) otsuseid.
b) Koja liikmeks astumiseks esitab isik Juhatusele kirjaliku taasesitamist võimaldavas vormis avalduse, milles ta kinnitab, et on tutvunud käesoleva põhikirjaga ja nõustub täitma Koja liikme kohustusi ning tasub Koja pangakontole avalduse esitamise kalendriaasta kohta kehtestatud liikmemaksu.
c) Koja liikmeks vastuvõtmise otsustab Juhatus kolmekümne (30) päeva jooksul alates käesoleva põhikirja punkti 3.3 alapunktis b) nimetatud avalduse esitamisest või juhul, kui Juhatuse koosolek toimub enne kolmekümne (30) päeva möödumist avalduse esitamisest, esimesel avalduse esitamisele järgneval Juhatuse koosolekul.
Kui isikut Koja liikmeks ei võeta, tagastatakse talle tema poolt tasutud liikmemaks.
d) Kojast väljaastumiseks esitab liige Juhatusele kirjaliku taasesitamist võimaldavas vormis avalduse. Kojast saab välja astuda pärast kolmekümne (30) päevase etteteatamistähtaja möödumist. Juhatus kustutab pärast etteteatamistähtaja möödumist väljaastumisavalduse esitanud Koja liikme Koja liikmete nimekirjast.
3.4. Toetajaliikmete vastuvõtmise ja väljaastumise kord:
a) Toetajaliikmeks vastuvõtmist võib taotleda iga era- või juriidiline isik, kes soovib arendada Koja eesmärkidega kooskõlas olevat tegevust ja kohustub järgima Koja põhikirja ning täitma Üldkoosoleku ja/või Juhatuse otsuseid.
b) Toetajaliikmeks astumiseks esitab isik Juhatusele kirjaliku taasesitamist võimaldavas vormis avalduse, milles ta kinnitab, et on tutvunud käesoleva põhikirjaga ja nõustub täitma Toetajaliikme kohustusi ja tasub Koja pangakontole avalduse esitamise kalendriaasta kohta kehtestatud liikmemaksu. Juhatuse otsusega võib Toetajaliikme vabastada liikmemaksu tasumise kohustusest.
c) Toetajaliikmeks vastuvõtmise otsustab Juhatus kolmekümne (30) päeva jooksul alates käesoleva põhikirja punkti 3.4 alapunktis b) nimetatud avalduse esitamisest või juhul, kui Juhatuse koosolek toimub enne kolmekümne (30) päeva möödumist avalduse esitamisest, esimesel avalduse esitamisele järgneval Juhatuse koosolekul.
Kui isikut Toetajaliikmeks ei võeta, tagastatakse talle tema poolt tasutud liikmemaks.
d) Toetajaliikme staatuse lõpetamiseks Kojast väljaastumiseks esitab Toetajaliige Juhatusele kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis avalduse. Kojast saab välja astuda pärast kolmekümne (30) päevase etteteatamistähtaja möödumist. Juhatus kustutab pärast etteteatamistähtaja möödumist väljaastumisavalduse esitanud Toetajaliikme Koja Toetajaliikmete nimekirjast.
3.5. Koja liikme ja/või Toetajaliikme võib Kojast välja
arvata Juhatuse otsusega, kui ta:
a) kahjustab oma tegevusega Koja nime või mainet;
b) on jätnud täitmata põhikirjast tuleneva või Üldkoosoleku ja/või Juhatuse poolt talle pandud kohustuse;
c) ei ole majandusaasta lõpuks tasunud Koja liikmemaksu ega taotlenud tasumistähtaja pikendamist;
d) ei ole viimase kolme (3) aasta jooksul osalenud ühelgi Üldkoosolekul või Koja poolt korraldatud üritusel.
3.6. Väljaarvatud Koja liikmele ja Toetajaliikmele saadetakse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teade väljaarvamisest, kus tuuakse ära Juhatuse otsuse põhjendused.
3.7. Koja liikmetel on muude seaduses ja põhikirjas ettenähtud õiguste kõrval õigus:
a) osaleda hääleõigusega Üldkoosolekul;
b) olla valitud Koja organite liikmeks;
c) saada Juhatuselt ja muudelt organitelt teavet Koja tegevuse kohta (siinhulgas tutvuda Juhatuse poolt kinnitatud strateegiaga);
d) osaleda Koja töögruppide („Töögrupid“) töös;
e) osaleda Koja poolt korraldatavatel üritustel;
f) kasutada ettenähtud korras Koja vara ning saada Koja liikmetele ettenähtud soodustusi;
g) astuda Koja liikmeskonnast välja.
3.8. Koja liige on kohustatud:
a) järgima Koja põhikirja ja häid tavasid;
b) osalema Koja tegevuses ning täitma talle Üldkoosoleku või Juhatuse otsustega pandud kohustusi;
c) tasuma Üldkoosoleku poolt määratud tähtajaks Koja liikmemaksu (jooksva aasta eest tuleb liikmemaksu maksta täies ulatuses ka siis, kui ta liikmelisus lõpeb aasta kestel);
d) aitama oma tegevusega kaasa Koja arengule;
e) hoiduma tegevusest, mis võib kahjustada Koja mainet;
f) hoidma ja kasutama heaperemehelikult Koja vara.
3.9. Toetajaliikmetel on õigus:
a) olla valitud Koja organite liikmeks;
b) saada Juhatuselt ja muudelt organitelt teavet Koja tegevuse kohta (siinhulgas tutvuda Juhatuse poolt kinnitatud strateegiaga);
c) osaleda Koja Töögruppide töös;
d) osaleda Koja poolt korraldatavatel üritustel;
e) saada teavet Üldkoosoleku toimumisest vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldaval viisil neliteist (14) päeva ette. Käesoleva punkti rikkumine ei ole käsitletav Üldkoosoleku kokkukutsumise korra rikkumisena;
f) viibida hääleõiguseta Üldkoosolekul;
g) taotleda enda välja arvamist Toetajaliikmete hulgast.
3.10. Toetajaliige on kohustatud:
a) järgima Koja põhikirja ja häid tavasid;
b) täitma talle Üldkoosoleku või Juhatuse otsustega pandud käesoleva punktiga 3.9 kooskõlas olevaid kohustusi;
c) tasuma Üldkoosoleku poolt määratud tähtajaks Koja liikmemaksu (jooksva aasta eest tuleb liikmemaksu maksta täies ulatuses ka siis, kui ta liikmelisus lõpeb aasta kestel), välja arvatud juhul, kui Juhatuse otsusega on Toetajaliige vabastatud liikmemaksu tasumise kohustusest;
d) aitama oma tegevusega kaasa Koja arengule;
e) hoiduma tegevusest, mis võib kahjustada Koja mainet ja/või vara.
3.11. Liikmemaksule täiendavaid varalisi kohustusi võib Koja liikmele ja/või Toetajaliikmele panna ainult Üldkoosoleku otsusega, mille poolt hääletab vähemalt neli viiendikku (4/5) Koja liikmetest.
3.12. Koja liikmeks ja Toetajaliikmeks olemine on vabatahtlik ning Koja liikmed ja Toetajaliikmed ei saa otsest ega kaudset hüvitist, tasu, kompensatsiooni ega kasumit Kojas tegutsemise eest (v.a juhul, kui Koja liige või Toetajaliige täidab muu hulgas Juhatuse liikme kohustusi ja Üldkoosolek on otsustanud vastava tasu maksmise).
4. Üldkoosolek
4.1. Koja kõrgeimaks organiks on Üldkoosolek, kus igal Koja liikmel on üks (1) hääl.
4.2. Üldkoosoleku pädevusse kuulub:
a) põhikirja muutmine;
b) Koja eesmärgi muutmine;
c) Juhatuse liikmete määramine ja tagasikutsumine;
d) Juhatuse liikmete tasustamise aluste ja korra kehtestamine;
e) Juhatuse või muu organi liikmega tehingu tegemise või tema vastu nõude esitamise otsustamine ja selles tehingus või nõudes Koja esindaja määramine;
f) Koja lõpetamise, ühinemise, jagunemise ja likvideerimise otsustamine ning likvideerijate määramine;
g) Koja majandusaasta tegevuskava ja aastaaruande kinnitamine;
h) muude küsimuste otsustamine, mida ei ole seaduse või põhikirjaga antud teiste organite pädevusse.
4.3. Üldkoosoleku kutsub kokku Juhatus:
a) majandusaasta aruande kinnitamiseks;
b) juhul, kui seda nõuab kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 1/10 Koja liikmetest;
c) Juhatuse nõudel;
d) muudel juhtudel, kui Koja huvid seda nõuavad.
4.4. Üldkoosoleku kokkukutsumisest teatatakse igale Koja liikmele ja Toetajaliikmele Koja liikmete ja Toetajaliikmete registrisse kantud e-posti aadressile kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis vähemalt neliteist (14) päeva ette.
4.5. Üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb või on esindatud vähemalt veerand (1/4) Koja liikmetest. Kui Üldkoosolek ei ole kvoorumi puudumise tõttu võimeline otsuseid vastu võtma, siis kutsutakse kümne (10) päeva jooksul, kuid mitte varem kui ühe (1) nädala pärast, kokku uus Üldkoosolek sama päevakorraga, mis on otsustusvõimeline vaatamata esindatud Koja liikmete arvule.
4.6. Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletab üle poole Üldkoosolekul osalenud Koja liikmetest ning seadus või põhikiri ei näe ette suurema häälteenamuse nõuet.
4.7. Põhikirja punkti 4.2 alapunktides a) ja f) nimetatud küsimustes on Üldkoosoleku otsus vastu võetud, kui selle poolt hääletab vähemalt neli viiendikku (4/5) Koja liikmetest. Põhikirja punkti 4.2 alapunktis b) nimetatud küsimuses on Üldkoosoleku otsus vastu võetud, kui selle poolt hääletab vähemalt üheksa kümnendikku (9/10) Koja liikmetest.
4.8. Üldkoosoleku avab Juhatuse liige. Üldkoosoleku juhataja ning protokollija valitakse kohalviibivate isikute hulgast, mille järel kinnitatakse päevakord.
4.9. Üldkoosolekud protokollitakse. Protokollile kirjutavad alla Üldkoosoleku juhataja ja protokollija. Protokollile lisatakse Üldkoosolekust osavõtnud Koja liikmete nimekiri.
4.10. Koja liikmetel on õigus vastu võtta otsuseid Üldkoosolekut kokku kutsumata. Juhatus saadab otsuse eelnõu kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kõigile Koja liikmetele, määrates tähtaja, mille jooksul Koja liige peab esitama selle kohta oma seisukoha kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Koja liikmetele seisukoha andmiseks antav tähtaeg peab olema vähemalt seitse (7) päeva. Põhikirja punktis 4.5. sätestatud kvooruminõue ja punktides 4.6. – 4.7. sätestatud poolthäälte enamuse nõuded kohalduvad ka otsuste vastuvõtmisele Üldkoosolekut kokku kutsumata.
5. Juhatus
5.1. Juhatus juhib Koja igapäevast tegevust, lahendab vastavalt seadusele, põhikirjale või Üldkoosoleku otsusele tema pädevusesse kuuluvaid küsimusi ja esindab Koda.
5.2. Juhatusse kuulub vähemalt viis (5), kuid mitte rohkem kui kakskümmend (20) liiget, kes on valitud Üldkoosoleku poolt viieks (5) aastaks. Koda võib esindada kaks (2) Juhatuse liiget koos. Juhatuse liige ei pea olema Koja liige.
5.3. Juhatuse liikmed valivad endi hulgast Juhatuse esimehe, kes korraldab Juhatuse tegevust.
5.4. Juhatus võtab otsuseid vastu Juhatuse koosolekul. Juhatuse koosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb vähemalt kaks kolmandikku (2/3) Juhatuse liikmetest ning Juhatuse otsuse vastuvõtmiseks on vajalik kohalviibinud Juhatuse liikmete poolthäälte enamus. Häälte võrdse jagunemise korral on otsustav Juhatuse esimehe hääl.
5.5. Juhatuse liikmetel on õigus vastu võtta otsuseid koosolekut kokku kutsumata. Juhatuse esimees saadab otsuse eelnõu kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kõigile Juhatuse liikmetele, määrates tähtaja, mille jooksul Juhatuse liige peab esitama selle kohta oma seisukoha kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Juhatuse liikmetele seisukoha andmiseks antav tähtaeg peab olema vähemalt seitse (7) päeva. Põhikirja punktis 5.4 sätestatud kvooruminõue ja poolthäälte enamuse nõue kohalduvad ka otsuse vastuvõtmisele koosolekut kokku kutsumata.
5.6. Juhatuse pädevusse kuulub muuhulgas:
a) Koja igapäevategevuse korraldamine;
b) Koja liikmete ja/või Toetajaliikmete vastuvõtmise otsustamine;
c) Koja liikmete ja/või Toetajaliikmete väljaarvamine Kojast;
d) Koja liikmete ja/või Toetajaliikmete üle arvestuse pidamine ja liikmemaksude kogumine;
e) Koja liikmemaksu määrade kehtestamine;
f) Koja tegevuskava ja eelarve koostamine;
g) Koja majandusaasta aruande koostamine ja raamatupidamise korraldamine;
h) Koja vara kasutamine ja käsutamine vastavalt seaduse, käesoleva põhikirja ja Üldkoosoleku otsustest tulenevatele nõuetele;
i) Koja strateegia koostamine ja kinnitamine;
j) Koja esindamine ühiskonnas (siinhulgas meedias);
k) Koja palgaliste ametikohtade kinnitamine;
l) Koja tegevuse kõlapinna laiendamine.
5.7. Juhatuse liikmele võib maksta tema ülesannete täitmise eest tasu, kui Üldkoosolek nii otsustab. Juhatuse liikmetele kompenseeritakse ülesannete täitmisel tehtud mõistlikud ja põhjendatud kulutused.
5.8. Juhatuse liikmel pole Üldkoosolekul õigust hääletada
juhul, kui ta ei ole Koja liige.
6. Töögrupid
6.1. Juhatuse või Üldkoosoleku otsusega võidakse moodustada Koja tegevuse korraldamiseks Koja alalisi ning ajutisi Töögruppe.
6.2. Juhatus nimetab Töögrupi liikmete ettepanekul Koja liikmete ja/või Toetajaliikmete hulgast Töögrupi juhi.
6.3. Töögrupi töö lõppeb Töögrupi loomiseks ettenähtud eesmärgi täitmise või Juhatuse või Üldkoosoleku otsusega.
7. Raamatupidamine
7.1. Juhatus korraldab Koja raamatupidamist, milles kajastuvad Koja varad ja kohustused, sissetulekud ja väljaminekud, kulutuste eesmärgid ja sissetulekute allikad.
7.2. Koja raamatupidamisdokumente hoitakse Koja asukohas või sellises teises kohas, mis on määratletud Juhatuse poolt.
7.3. Koja majandusaasta kattub kalendriaastaga (1. jaanuar – 31. detsember).
8. Koja ühinemine, jagunemine, likvideerimine ja lõpetamine
8.1. Koja lõpetamine, ühinemine, jagunemine ja likvideerimine toimub vastavalt seaduses ja põhikirjas sätestatule.
8.2. Koja likvideerijateks on Juhatuse liikmed või
Üldkoosoleku poolt määratud isikud.
8.3. Koja lõpetamise korral antakse pärast kõigi võlausaldajate nõuete rahuldamist allesjäänud vara üle tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud ühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule või muus Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigis asutatud ühingule, kui on tõendatud, et isik vastab tulumaksuseaduse § 11 lõikes 2 sätestatud tingimustele ning et ei esine viidatud seaduse § 11 lõike 4 punktides 1, 3–5, 7 ja 8 nimetatud asjaolusid.
Teenusmajanduse Koja põhikiri on kinnitatud Üldkoosoleku 10.06.2024 otsusega.