Kommenteeri

Personaliotsingufirmade TOP: viimane aasta on olnud väljakutseid täis ja tööd on palju

Vasakult Pedersen ja Partners Eesti juht Kairi Raudmets, Estemploy OÜ juhatuse liige Priit Koik ja HR Agency tegevjuht Jaanika Tammekänd / Foto: Personaliuudised.ee

Personaliotsinguga tegelevate ettevõtete jaoks on viimased aastad olnud aktiivsed, täis kasvamist ja tööd, sest ettevõtted laiendavad tegevust ja nende vajadus tööjõu järele on suur. HR Agency OÜ on üks väheseid eestimaiseid personaliagentuure, mis keskendub ainult kodumaise renditööjõu teenuse pakkumisele. Ettevõtte tegevjuht Jaanika Tammekänd ütleb, et organisatsiooni jaoks on väga oluline olla personaalne ja hooliv teenusepakkuja oma koostööpartneritele. „Valdkonnad, kus oleme oma kohalolekut kindlasti kehtestanud, on tootmine ja laondus, kuid kogemust omame ikka paljude erinevate ametikohtadega – alates abitöölistest ja lõpetades kontoritöötajatega,” tutvustab Tammekänd.
Tema sõnul on viimane aasta on olnud väljakutsuv igas mõttes. „Meid mõjutab endiselt viiruseperiood, mis on toonud sisse hulganisti uusi partnereid ja tööd. Lisaks on toimunud muudatused värbamisprotsessides, kuna mitmed protsessid oli tarvis kolida ümber virtuaalkeskkondadesse. Suured tootmisfirmad on ohud kenasti likvideerinud ja riskijuhtumeid on meil äärmiselt vähe. Tööd jagub aga küllaga ja arvestades, kui palju tehakse uusi personaliagentuure igal aastal, võiks järeldada, et tööjõurendiga ollakse üha rohkem kursis: tööjõurenti usaldatakse rohkem ning see on muutunud paljude ettevõtete normaalse tegevuse jaoks lahutamatuks osaks.”

HR Agency ise on viimaste aastate jooksul teinud kiired kasvuhüpped ning seda näitab ka sellel aastal saadud Gaselli tiitel, mis on vaid 1% Eesti ettevõtetel. Ettevõtte käive oli 2020. aastal 1,69 miljonit ning kasum 0,2 miljonit eurot.

Rääkides praegustest väljakutsetest, ütleb Tammekänd, et töötuse määra kahanemine on surunud ettevõtte olukorda, kus on vaja kiiremini reageerida ning olla täpsem ja konkreetsem. „Noorema generatsioonini jõudmine vajab hoopis teisi suhtluskanaleid ning seetõttu oleme ka enda töömeetodeid jõudnud tugevalt ajakohastada. Näeme iga päev vaeva, et sümpatiseerida kandidaatidele, koolitada meie meeskonda ning olla usaldusväärne partner kõikidele pooltele,” räägib ta.

Tammekänd lisab, et ka meeskond on väga kokkuhoidev. „Sel aastal panime juba lukku suured projektid, mis järgmisel aastal teoks saavad ning ja võiksid olla tööturul meile suureks eeliseks. Täpsemalt on veel pisut vara rääkida, aga arvutused näitavad, et uued ideed võiksid veelgi paremini aidata jõuda õigete inimesteni.”

Nagu öeldud, on HR Agency nišš vaid kodumaise tööjõu pakkumine, sest ettevõttes usutakse siiralt, et kodumaal on olemas väga tublid töötajad. „Lihtsalt tuleb iga ettevõtte otsingu puhul teha 75% eeltööd ja siis on 25% õige inimese leidmine. Hetkel on 87% meie kaudu tööle asujaid jäänud ettevõttesse püsivalt ka pärast rendilepingu lõppemist,” ütleb tegevjuht. Ta lisab, et uued ettevõtted on tihtilugu kodumaise tööjõu puhul skeptilised varasema pika negatiivse kogemuse tõttu, kuid HR Agency väljakutse on see skeptitsism ümber lükata.


Pedersen & Partnersi jaoks on kaks viimast aastat olnud rekordilised

Juhtide ja võtmeisikute sihtotsingule keskendunud Pedersen & Partners Eesti juht Kairi Raudmets nendib, et nii aasta 2020 kui ka 2021 on neil olnud läbi ajaloo kõige edukamad. „Kui Eesti ettevõtetel läheb hästi, siis läheb ka meil hästi. Hea meel on näha, kuidas paljudele ettevõtjatele on koroonaaeg pigem julgustavalt mõjunud – leitud on uusi ärisuundi, uusi turge ning julgetakse suured plaanid teoks teha. Kui selge visioon on paigas, ei jää ka edu tulemata,ˮ selgitab Raudmets.

„Meie saame ettevõtteid õigete juhtide leidmisel toetada, et visioon võiks reaalsuseks saada. Meie töö on nende ettevõtluse muutuste tõttu muutunud veelgi rahvusvahelisemaks ning mitmed otsingud ei ole mitte enam üle Baltikumi, vaid hõlmavad tervet Euroopat. Samas on ka Eestis juhtkonna liikmete otsing väga aktiivne,” räägib Raudmets.

Tema sõnul on ettevõtte väljakutse endiselt kohati klientide pikk otsustusprotsess kandidaatide valikul, mistõttu otsustavad mõned väga head kandidaadid loobuda. „Samuti viibivad ettevõttel endal protsessid ja olulised otsused. Ettevõtetel on palgasurve ja see mõjutab ka lõppkandidaatide valikut ning lõpuks seda, millist talenti on mõistlik ja võimalik endale lubada. Samas võib keskpärase kandidaadiga leppimine pärssida ettevõtte edasist edukust. Kindlasti on siin palju ettevõtete protsesside parandamise ja lihtsustamise nimel võimalik ära teha. On vaja julgust teha valikuid ja otsustada, millise ärisuuna alla ressurssi – nii raha- kui ka inimressurssi – panna ning keskenduda ainult sellele.”

Pedersen & Partners on oma strateegias võtnud fookuse rahvusvahelisele suunale. „Näeme, et saame oma klientidele lisaväärtust tuua, samuti on alati hea meel aidata Eesti ettevõtetel maailma vallutada,” lisab Raudmets. „Kuna Eesti on väike riik ning mõne spetsiifilise valdkonna ja äri kogemust napib, siis teeme tihti rahvusvahelisi otsinguid. Hea meel on tõdeda, et Eesti on riigina atraktiivne ning kandidaadid astuvad siin hea meelega oma karjääris järgmise sammu.”

Ta nendib, et Eesti ettevõtted teevad ägedaid asju ja see on paljudele võtmeisikutele paeluv. „Kindlasti Eesti riigina majanduslikult võidab, kui siin kohapeal mingil hetkel mõned kompetentsid puuduvad ja saame võtmeisikuid siia võimalikult lihtsa protsessiga tuua. Seda ei tasu kindlasti karta,ˮ sõnab Raudmets.

Tema kogemusel on need ettevõtted, kes palkavad välismaalt talente, nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel turul väga konkurentsivõimelised ning kogemus ja valik alati rikastab. Samuti paneb see nii ettevõtted kui ka inimesed heas mõttes konkureerima ja see on alati edasiviiv jõud.


Estemploy juht: välistööjõudu kiputakse kurjasti ära kasutama

12-aastase kogemusega tööjõurendi ettevõte Estemploy OÜ juhatuse liige Priit Koik sõnab, et viimane aasta on ettevõtte jaoks läinud väga kiirelt ning koroonakriisi reeglite tõttu on palju tulnud juurde administratiivtööd. „Mahud vähenenud pole, pigem on nõudlus kasvanud,” kinnitab ka tema.

Koigi sõnul on selgelt kõige suurem väljakutse oskustööjõu juurdekasv. „Head töötajat tuleb tikutulega taga otsida. Töötaja aga on praegu valivam kui kunagi varem. Tööandjal tuleb töötaja eest võidelda ja ainult palgaga nüüd enam tööle ei meelita. Mängu on tulnud kõik muud hüved, mida töötaja valikutel kaalub.”

Ta lisab, et ilmselgelt on Eestisse tarvis välistööjõudu, et Eesti tööstus- ja ehitusettevõtted suudaksid püsida lähiregioonis konkurentsis. „Ilma oskustöötajata kaob ettevõtte konkurentsivõime. Teine asi on regulatsioonid ja selle sektori läbinähtavus. Välistööjõudu kasutatakse sageli kurjasti ära. Selles asjus tuleb midagi ette võtta.”

Estemploy annab pidevalt tööd rohkem kui 180 töötajale. Ettevõtte koostööpartnerid asuvad Soomes ning peamiselt teenindatakse tööstus- ja tootmisettevõtteid, väiksemal määral ka ehitusettevõtteid. 2020. aastal teenis ettevõte 7,8 miljoni euro suuruse käibe juures umbes 0,3 miljonit kasumit.


Artikkel ilmunud 01.12.2021 veebilehel Personaliuudised.ee

Lisa kommentaar

Email again: